Václav Havel - Josef Mikloško - Bratislava - Slovensko - dav - manifestace---Vaclav Havel,…
Na historické křižovatce. (Ochranka se snaží dostat Václava Havla do bezpečí, náměstí SNP, Bratislava) • Autor: ČTK

Je 14. března 1991, krátce po poledni. Na Bratislavský hrad přijíždí československý prezident Václav Havel. Program má nabitý: dopoledne se setkal s generály a důstojníky Východního vojenského okruhu na jejich velitelství v Trenčíně, v Bratislavě pak na Hradě jedná nejprve s ekonomickými ministry a poté s původním studentským stávkovým výborem z listopadu 1989 a se zástupci studentského parlamentu a časopisu Echo, který pár dní předtím uveřejnil článek o hrozbě „Mečiarova puče“. Debatují o politické situaci na Slovensku, které se, slovy Václava Havla, ocitlo „na historické křižovatce“.

Situace je opravdu vyhrocená: Československo, přesněji Česká a Slovenská Federativní Republika, totiž už delší dobu praská ve švech. Od pádu komunismu v listopadu 1989 roste na Slovensku volání po odtržení a úplné samostatnosti. Čechům, potažmo Václavu Havlovi, je vyčítáno, že Slovensko připravili po roce 1989 o zbrojní průmysl a uvrhli tak zemi do ekonomické krize a nezaměstnanosti. V zemi roste kult nové politické hvězdy, premiéra Vladimíra Mečiara, který je národovci vydáván za neúnavného bojovníka za pošlapávaná slovenská práva. Slovenská veřejnost je bombardována množstvím dezinformací, lidem jsou například rozdávány letáky o sionistickém spiknutí a plánu „desítek tisíc Židů zaplavit s českou pomocí Slovensko“. Proti těmto hrozbám, říkají nacionalisté, je pouze jediná obrana: dát Praze sbohem a vyhlásit svrchovanost – stejně jako to 14. března 1939 udělal Tiso a stvořil Slovenský stát.…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 432

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte