Kultura

Adam, Eva a cenzurovaný třesk

Kým je pro Spojené státy Saul Bellow nebo Philip Roth a pro Kanadu Mordecai Richler, tím je pro jihoamerický kontinent Moacyr Scliar (1937–2011). Tedy potomek židovských přistěhovalců ohmatávající otázky dvojí identity v diaspoře: v tomto případě v Brazílii, kde se podle jeho slov doma mluví jidiš, jí gefilte fiš a slaví šábes, zatímco na ulici se pokřikuje portugalsky, fandí fotbalu a tančí samba, takže se pak člověk cítí jako kentaur. Česky už z jeho díla – zahrnujícího hojně překládané povídky, romány, eseje i knihy pro děti a mládež – známe novelu Leopardi Franze Kafky. Nedávno k nim přibyla Žena, která napsala Bibli: volná parafráze vybraných momentů převážně ze Starého zákona (s několika narážkami na křesťanskou část Bible).

Protagonistka knihy nemá jméno, bohatství, přátele, lásku ani krásu. Moc ale získá tím, že se od starého písaře, který jejímu otci vede účetnictví, naučí psát. A když si ji pak v rámci utužení spojenectví vyhlédne coby prvorozenou dceru za manželku král Šalomoun, pověří ji sepsáním dějin svého lidu, protože tuší, že kniha nebude tolik pomíjivá jako chrám. Místo milostné vášně jí tak učiní „nakladatelskou nabídku“ s tím, že samozřejmě požaduje text k obrazu svému, tedy pojednávající kladně o něm i jeho době. Tím autor mimochodem do důsledků rozvíjí hypotézu literárního vědce Harolda Blooma, podle níž je autorem pěti Knih Mojžíšových žena.

Zároveň se Scliar coby nábožensky nezaložený spisovatel k patriarchálním biblickým…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte