Pope Francis celebrates Mass at Santa Marta House
Autor: VATICAN MEDIA HANDOUT / EPA / Pr

Papež František změnil názor a postavil se proti svěcení ženatých kněží v oblasti Amazonie, kde církev čelí zásadnímu nedostatku duchovních. Důvodem je přetrvávající odpor konzervativní části katolické církve, která se bojí rozvolnění jednotného postoje ke klíčovým bodům věrouky. Papež také vyzval křesťany, aby cítili rozhořčení nad stavem amazonského pralesa. Na tuto výzvu rozčileně reagoval brazilský nacionalisticko-populistický prezident Jair Bolsonaro. „Papež František prohlásil, že Amazonie je jeho, že patří světu, všem. Inu, papež je možná Argentinec, ale Bůh je Brazilec,“ ohradil se Bolsonaro. 

ENERGETIKA

Nesplněné očekávání

Mezinárodní energetická agentura oznámila, že se ve světové energetice minulý rok „navzdory očekávání“ nezvýšily emise CO2, přestože světová ekonomika rostla. Ve Spojených státech emise skleníkových plynů ve skutečnosti poklesly o 2,9 procenta, v EU o pět procent a v Japonsku o čtyři procenta. Emise však rostly v rozvojových zemích, které pokračovaly v masivním využívání uhlí při výrobě elektrické energie.

KLIMA

Teplá Antarktida

Brazilští vědci oznámili, že na nejsevernějším výběžku Antarktidy naměřili dosud rekordní teplotu 20,7 °C. Vědci zároveň upozornili, že se jedná pouze o izolované měření, jež není součástí systematického průzkumu a nelze z něj vyvozovat budoucí trend oteplování kontinentu. Podle Světové meteorologické organizace OSN nicméně průměrná teplota v Antarktidě…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte