Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Krajina po Merkelové

Garant stabilního Německa se propadá do krize

CDU and CSU faction meeting
Hledá se nová korunní princezna nebo princ. (Angela Merkel a Annegret Kramp-Karrenbauer) • Autor: HAYOUNG JEON / EPA / Profimedia

Není pochyb o tom, že se za zkratkou CDU skrývá vůbec nejúspěšnější politická strana poválečné Evropy. Padesát z posledních sedmdesáti let pocházel německý kancléř, respektive kancléřka, právě z řad Křesťanskodemokratické unie. CDU, to je definice politického středu, schopnosti oslovit všechny vrstvy společnosti a najít mezi nimi možná nudný, ale veskrze funkční kompromis. Bývá silná ve městech i na venkově, mezi střední vrstvou i mezi dělníky.

Jenže staré politické jistoty přestávají platit i v Německu a garant tamní pověstné stability se propadá do velkých problémů, které vzhledem k významu CDU sleduje celá Evropa.

Střed se posunul

Annegret Kramp-Karrenbauer, která teprve v prosinci 2018 nahradila v čele CDU po osmnácti letech Angelu Merkel, minulé pondělí překvapivě oznámila svůj odchod. Nechce být předsedkyní ani kandidátkou na kancléřku v příštích volbách chystaných na podzim 2021. Hladké předání moci své vybrané nástupkyni se tedy Angele Merkel nepodaří a vůbec teď není jisté, co po rezignaci AKK (jak je jméno současné předsedkyně zkracováno v tisku) bude následovat. Jak řekl v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) bavorský zemský premiér a předseda tamní sesterské strany CSU Markus Söder: „Hrozí nebezpečí, že se CDU vydá na podobnou cestu jako jiné křesťanskodemokratické strany v Evropě.“ Tedy na cestu setrvalého úpadku, slábnutí kdysi tvůrčích stran.

Toto politické zemětřesení přitom uvedly do chodu události ve dvoumilionové,…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1339
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte