Poslanecká sněmovna schválila rozpočet zásluhou komunistických hlasů. Vládní ANO a sociální demokracie vyhověly po dvouměsíčním tlaku komunistů jejich požadavku škrtnout deset miliard určených v armádním rozpočtu pro příští rok na investice do obrany. Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček ale vzápětí veřejně slíbili, že hned na počátku roku, 4. ledna při prvním zasedání vlády, peníze prozatím převedené do vládní rezervy ministerstvu obrany vyplatí. Oba vysvětlují, že tahle podivná finta byla jedinou možností, jak zamezit rozpočtovému provizoriu, které by „poškodilo statisíce lidí, protože by nebylo možné vyplácet covidové náhrady“.

Komunisté říkají, že jim ta finta nevadí, což nedává moc smysl. Není uvěřitelné, že by se komunisté dnes spokojili s vítězstvím, které se za sedmnáct dnů změní v prohru. Protože do vládního rozhodnutí vrátit počátkem ledna peníze nazpět ministerstvu obrany už nebudou moci mluvit. Co se tedy vlastně děje?

V první řadě se komunistům podařilo vyvolat nedůvěru v čistotu modernizace armády nebo jejích strategických záměrů. Co opravdu vláda slíbila komunistům, aby získala jejich hlasy, je otázka, na kterou v tento okamžik neumějí odpovědět ani zasvěcenci z armády. V kuloárech a mezi zbrojními experty se spekuluje – samozřejmě off-the-record – o intervenci Hradu a komunistů ve prospěch vítězství některých českých zbrojařů v budoucích zakázkách na úkor zahraničních firem. Komunisté, například Miloslava Vostrá nebo Leo Luzar, odpovídají…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2985

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte