Teď když se konečně začalo rýsovat účinné očkování proti koronaviru, je načase si začít představovat, jak očkovací kampaně proběhnou mimo hranice bohatých zemí. Mezinárodní organizace jsou slušně připravené, vědí, že covid-19 zasahuje rozvojové země nejkrutěji a zdrží se tam nejdéle. Miliardy na nákupy vakcín jsou už k dispozici a cílem je, aby chudší státy měly přístup k vakcínám ve stejnou dobu jako my. Nejde jen o férovost (komu by se chtělo umírat), ale také o to signalizovat farmaceutickým firmám, že se můžou spolehnout na silnou poptávku.

Jak to ale pak vypadá v terénu? Z minulosti víme, že očkovací kampaně bývají komplikované. Řada lidí v Demokratické republice Kongo se při očkování proti ebole domnívala, že jsou využíváni na pokusy. Někteří lidé se začali státním zdravotnickým zařízením vyhýbat. Ani během jiných očkovacích kampaní nebývají komunikace a osvěta dobře zvládnuté, a mnozí se tak domnívají, že se jim západní země snaží způsobit problémy s plodností, nebo dokonce vyvolat potraty. Upřímně, po tom, co si Afrika se západním světem v historii užila, se jim člověk ani nemůže divit. Zda jsou vakcíny bezpečné pro děti a těhotné ženy, se navíc studuje až jako úplně poslední, a ve zmíněném Kongu nejdříve těhotným a kojícím očkování bylo nabízeno, ale za několik měsíců se s tím zmatečně skončilo.

Také v souvislosti s vakcínou proti koronaviru hrozí, že to se ženami půjde od deseti k pěti. V celé řadě zemí rozhodují o očkování členů domácnosti muži a je jasně…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte