49-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V probíhající soutěži návrhů, jak snížit daně, vyhodnotil Andrej Babiš svou verzi jako „nejlepší“. Hlavním kritériem pro něj je, že lidem zůstane více peněz. Utrpení po koronaviru bude menší, ekonomika dostane vzpruhu, všichni budou spokojenější.

Jestli však skutečně uspěje, není jasné. Politické dohady o daňovém balíčku, který čeká na schválení horní komorou parlamentu, se ještě mohou zamotat. Zatím ale senátoři spějí k tomu, že Babiš s mírnými ústupky opět vyhraje. To za nejlepší možný výsledek označit nelze.

Nižší daně, menší stát

Principiálně platí, že na snížení daní není nic špatného. Babiš měl od nástupu do politiky štěstí na dobré časy. Ekonomika rostla a státní pokladna se plnila rychleji než leckterá jiná. Přerozdělování přes stát se krůček za krůčkem zvyšovalo a nyní je zcela namístě trend otočit a zbytnělý erár trochu ořezat.

Tím se hájí i ODS, která Babišovi překvapivě s nižšími daněmi pomohla ve sněmovně a k témuž chce využít svůj vliv v Senátu. S filozofií menšího státu ale pracuje dost účelově. Ke zpátečce v přerozdělování nestačí jen snížit daně. Menší stát znamená i úspornější rozpočet, tedy škrty na straně výdajů. Jedno bez druhého je vítězstvím ideologie nad zdravým rozumem.

Občanští demokraté slibují, že návrhy na škrty sepíší, v praxi však půjde jen o akademickou práci bez reálného dopadu. Hlasuje se totiž o daních. Výdaje se řeší nezávisle ve státním rozpočtu, kde má Babiš po prvním čtení díky ČSSD a KSČM výdajové stropy schválené…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1070

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte