55A_jaros
Autor: Milan Jaroš

Začouzené zbytky krbu, trosky dlažby, stopy po původním nátěru pokojů, kachličkami pokrytá stěna končící člověku náhle u pasu – nic víc tu po dvě stě let starých domech nezbylo. Veronika Palečková se ani nesnaží předstírat, že ji pohled na obnažené ruiny někdejší romantické oázy kousek od centra Prahy nedojímá. Palečková žije v těsném sousedství bývalé dělnické osady Buďánka na kopci nad pražským Smíchovem od šedesátých let, kdy se sem s ní jako malou přestěhovala maminka. Z okna svého bytu tak mohla v posledních desetiletích sledovat, jak se kolonie malých domků sevřených do husté zástavby postupně rozpadá. Až se dostala do dnešního stadia, kdy z ní zůstalo jen pár solitérních staveb vzdorujících z posledních sil osudu, který tu potkal ostatní domy.

Nebýt paní Palečkové a jejích přátel, mohlo být ještě hůř. Praha 5 areál zapsaný jako vesnická památková zóna pronajala před čtrnácti lety developerovi, který ho chtěl srovnat se zemí a postavit místo něj nové bytovky. Díky tlaku občanského sdružení z plánů naštěstí sešlo, smlouvu město vypovědělo a nyní má s Buďánkami jiný záměr. Ze zrekonstruované a nově zastavěné osady se má stát jakýsi „ostrov ve městě“ s obchody, kavárnami, sociálními a kulturními zařízeními fungujícími na komunitním – či jak místní říkají „vesnickém“ – modelu.

Jak už to tak ale bývá, i v případě Buďánek se momentálně ukazuje, že i na sebelepším úmyslu je nutné se nejdřív hlavně společně dohodnout.

Jak zvrátit degradaci

Osada Buďánka…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1783

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte