23A_jaros
Převezu vás do klidnějších dob. (Alena Schillerová) • Autor: Milan Jaroš

Do silvestra zbývá necelých sedm týdnů a česká vláda pořád nemá pohromadě plán, jak bude v novém roce fungovat po stránce vybírání daní a utrácení peněz.

Není to poprvé – Česko už při schvalování státního rozpočtu zažilo napínavější situace. I tentokrát začíná být pomalu jasno. Nové je to, že se dělají nebývale velké změny na poslední chvíli. Výsledkem má být, že vládní výdaje zůstanou kvůli koronaviru poblíž letošní rekordní úrovně. S tím bude souviset další masivní nárůst státního dluhu. Podporu mají i daňové slevy, s nimi ale dluh ještě víc stoupne.

Most na dluh

Rozpočet minulý týden prošel ve sněmovně prvním ze tří čtení. Pro byli stejně jako dříve poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Finální hlasování je na programu za měsíc, poslední týden před Vánoci. Do té doby je čas na přípravu nápadů, jak přesouvat peníze mezi různými kolonkami, ale hlavní parametry rozpočtu – tedy celkové výdaje a schodek – už jsou po minulém týdnu zafixované.

Vláda dostane dohromady k dispozici 1,8 bilionu korun, což zhruba odpovídá tomu, kam při dosavadním tempu utrácení směřuje v tomto roce. V obou letech výdaje vyskočily nebývalou měrou, a to ze dvou známých důvodů. Tím hlavním je koronavirus a s ním spojené záchranné programy. Tím druhým strategie vlády, kdy u „přitažlivých“ položek, jako jsou důchody, platy nebo dávky, začala výdaje zvedat ještě před pandemií.

Zdaleka ne všechno je v rozpočtu kryté tím, co se vybere na daních. Výsledek rovněž známe: státní dluh letí rychle nahoru.…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte