Na státní svátek 28. října shořel v Praze kostel sv. Archanděla Michaela ze 17. století. Ačkoli stál v centru města na úpatí Petřína, památkově chráněný byl jen na papíře: poslední léta hrozilo, že dřevěnou stavbu sežere houba, než to ale stihla, strávil ji oheň. Kostel tak následoval osud dalších dřevěných památek: kostel sv. Kateřiny z 16. století v Ostravě-Hrabové (shořel v roce 2002), zvonici z 18. století v Železném Brodě (2007), chatu Libušín z 19. století na Pustevnách (2014) či kostel Božího Těla z 16. století v Třinci-Gutech (2017).

Všechny tyto shořelé stavby znovu stojí. Dřevo má totiž tu výhodu, že pokud se dochovala dokumentace, dají se vytvořit věrné kopie. Také Praha už spustila sbírku na repliku kostelíka, který byl do ní přepraven za první republiky z Podkarpatské Rusi. Pro město je to stejné, jako když – což se děje zrovna teď – sundává z Karlova mostu poslední originální barokní sochy z drolícího se pískovce a nahrazuje je současnými kopiemi: oko laika nic nepozná a i z hlediska odborné památkové péče se na podobě historického centra v podstatě nic nemění.

Jenže nahrazování památek kopiemi má smysl, jen když se tím mohou originály s předstihem zachránit a přemístit do depozitáře. A logiku dávají i repliky výše zmíněných staveb, které mají pro okolí mimořádnou užitnou funkci spojenou s původní podobou, přičemž je věřícím či turistům jedno, zda tato podoba pochází z roku 1563, nebo 2020. Ani jedna z podmínek však u shořelého kostela v Praze neplatí.

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte