0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře8. 11. 20204 minuty

Co ty soudy?

Evropská unie se konečně dohodla, jak bude bránit právní stát

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Minulý týden přinesl dohodu na úrovni EU podmínit evropské dotace dodržováním právního státu. Ta věta zní nudně, ale obnáší potenciálně průlomovou změnu. EU se v posledních letech stala terčem frustrace řady lidí na západě a severu Evropy za to, že se Brusel na jedné straně může ukritizovat na adresu maďarské a polské vlády za jejich zátah tu na nezávislou justici, tam proti univerzitám, zároveň ale z tamních politiků a lidí v jejich okolí nechala vyrůst novou oligarchii napojenou na unijní miliardy. Z Česka to tak nemusí vypadat, ale pro spořivé Nizozemce, Němce či Rakušany, jejichž daně se proměňují v dotace pro zemědělce a méně rozvinuté regiony, to prostě je velké téma.

Ukázala to i hádka unijních lídrů letos v červenci na summitu EU, kde plátci do rozpočtu v čele s Nizozemci trvali na propojení dotací s dodržováním principů právního státu. Západoevropské země mají nejen delší právní tradici než státy střední a východní Evropy, kdy konkrétně Nizozemci patří mezi zakladatele mezinárodního práva, ale jejich politici musí především před svými voliči obhájit, že když už posílají peníze dál na východ, bude v daných zemích existovat nezávislý tisk, který upozorní na nepravosti, a nezávislá justice, u níž bude možné se dovolat spravedlnosti.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Červencovou hádku ukončilo neutrální konstatování, že právní stát je důležitý; dál se nešlo. V září se k věci Unie vrátila, protože čistí plátci do rozpočtu a také europoslanci tvrdili, že neschválí nový balík peněz v bezprecedentní…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc