Už v prosinci by v Česku mělo být k dispozici půl milionu dávek takzvané oxfordské vakcíny, oznámil nedávno premiér Babiš na svém Facebooku. Otázka je, zda nejde o další z vládních slibů, po kterém bude následovat rozčarování.

Žádná vakcína na světě zatím neprošla všemi koly klinických testů a nezískala od úřadů povolení k běžnému nasazení. Výjimkou není ani očkovací látka vyvinutá ve spolupráci Oxfordské univerzity a britsko-švédské farmaceutické firmy AstraZeneca, o níž je řeč. Její výroba se už rozběhla a v klinických testech má vakcína slibné výsledky – například minulý týden se ukázalo, že dokáže navodit silnou imunitní reakci i u lidí starších 55 let, jejichž obranyschopnost je kvůli vyššímu věku už slabší. Britský bulvární deník The Sun dokonce spekuloval o tom, že londýnské nemocnice začnou touto látkou očkovat své zdravotníky už během prvního listopadového týdne. Přehnaná očekávání přesto nejsou namístě.

Klinických testů oxfordské vakcíny, které probíhají kromě Británie v několika dalších zemích na všech kontinentech, se účastní desítky tisíc lidí a je nutné, aby se po očkování určitý počet z nich nakazil covidem. Teprve pak se ukáže, zda nemoc více zasahuje kontrolní skupinu, která dostává placebo, a zda tedy vakcína funguje. Podmínka bude pravděpodobně splněna už během listopadu, ale jisté to není. Lhůtu každopádně nediktují přání politiků nebo veřejnosti, ale náhoda a průběh epidemie.

Pokud by se tedy očkování v Británii skutečně rozběhlo dříve, stane se…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte