Někdy se říká, že v amerických volbách je všechno o penězích. Tedy říká se to dost často. A v tom případě se stoupenci demokratů mohou radovat, neboť jejich protikandidát, prezident Donald Trump, má ve srovnání s Joem Bidenem kasičku prázdnou.

„Joe Biden vstoupil do závěrečných týdnů s trojnásobkem finančních prostředků, než kolik má k dispozici Donald Trump,“ píší The New York Times a konkrétně uvádí, že kandidát demokratů disponuje ve finále kampaně 177 miliony dolarů, zatímco prezident pouze 63 miliony. Trumpova kampaň je podle líčení deníku ze situace nešťastná a na poslední chvíli se snaží náskok nějak dohnat. The Washington Post píše, že „finanční situace (kandidátů) v závěrečných týdnech jenom podtrhuje rozsah finanční převahy Joea Bidena, jež se pro Trumpa stala již nepřekonatelnou“. Dodejme, že ve finiši vrhají kandidáti do reklamy obvykle všechno, co mají po ruce, a že Trump v tuto chvíli své výdaje třeba na televizní spoty musí naopak škrtat.

Je tedy podle standardní teorie o penězi zkorumpované americké politice Donald Trump vyřízený? Peníze rozhodně svou váhu mají. Od Lincolnových dob se náklady na kampaň – očištěné od inflace – zvýšily 250krát! Když v roce 2004 utratil George W. Bush 345 milionů, považovalo se to téměř za skandál. O čtyři roky později stálo Baracka Obamu vítězství 730 milionů, John McCain měl k dispozici zhruba polovinu. A v roce 2012 už Obama utratil 1,14 miliardy!

Ovšem pozor. Poražený Mitt Romney téhož roku rozházel 1,254 miliardy a…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte