43-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

A ti, kteří měli přijít, nepřišli.“ Nesrozumitelná, zmateně působící věta Andreje Babiše z nedávné tiskové konference může být ve své existenciální záhadnosti chápána jako metafora krize, do níž jsme se dostali. Podle statistik Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí má teď epidemie z celé Evropy nejhorší průběh právě v Česku – nejrychleji tu přibývají nakažení i mrtví. Počet nakažených zdravotníků se zdvojnásobuje každých deset dní (aktuálně jich je přes šest tisíc), stejně jako počet hospitalizovaných, což je obojí ukázkový příklad exponenciálního růstu, před kterým odborníci varovali. Do nemocnic míří záplava pacientů, a protože sester ani lékařů nebude dost, je třeba říct, že lidé budou zbytečně umírat. Nejsme daleko od konceptu válečné medicíny, kdy už nebude možné léčit každého – anebo bude přinejmenším potřeba dělat velké kompromisy, které srazí kvalitu lékařské péče. Jak jsme se do téhle situace dostali a co nás čeká?

Kdo za kým nepřišel

Oxfordský specialista na globální rizika Jan Kulveit nabízí zajímavý příměr: Epidemie je jako přílivová vlna, jíž různé země staví do cesty různě vysoké hráze. V létě se virus tolik nešíří, a nízká hráz proto stačí. Na podzim ale virus snáze přeskakuje mezi lidmi a vlna přeteče. Česká hráz v létě téměř neexistovala, teď ji už nelze dostatečně rychle zvýšit a hladina stoupá.

Údaje byly na stole už v létě a premiér Babiš je mohl znát, kdyby chtěl. Ale i tak měl informací dost. Ministr zahraničí Petříček už…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte