New Austrian Government Of Greens And Conservatives Is Sworn In
Sebastian Kurz uprostřed • Autor: Getty Images

Když se dají dohromady dva velmi rozdílní partneři, tak mají v podstatě dvě možnosti. Buď každý z páru „obrousí své hrany“ a cesta do společné budoucnosti povede přes základní kompromis, na kterém se shodnou. Anebo partneři dokážou tolerovat odlišné priority toho druhého a nechají jej v nich vyniknout. A právě to, jak píše vídeňský zpravodaj listu Frankfurter Allgemeine Zeitung Stephan Löwenstein, je cesta, na kterou se vydali šéfové stran nové rakouské vládní koalice Sebastian Kurz a Werner Kogler. Protože si chtějí udržet jasný profil, nesnažili se při vyjednávání osekat základní předvolební sliby toho druhého. Jejich pokus přitahuje velkou mezinárodní pozornost mimo jiné i proto, že odporuje dosavadním politickým zvyklostem německojazyčného světa. Velké koalice v Rakousku i v Německu vždy stíraly rozdíly mezi spolupracujícími stranami a vlády pak v očích voličů působily mnohdy nehybně.

Premiérova linie

Sebastian Kurz tedy sice uzavřel koalici se stranou, která se vyznačuje v Rakousku největší vstřícností vůči uprchlíkům a imigrantům, ale přesto může s klidem říkat, že nijak neuhnul ze své přísné migrační politiky. Omezení ilegální migrace zůstává vládní prioritou stejně jako v letech 2017–2019, kdy Kurz vládl spolu s nacionalisty ze strany Svobodných. „Je důležité chránit životní prostředí, ale stejně důležité je rozhodnout, kdo bude žít v naší zemi. Pokud nebudeme bojovat proti ilegální migraci, tak bude Evropa za pět, deset, dvacet let jiná než dnes,“ shrnul…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte