Sjezd KDU-ČSL, Brno 29.3.2019
Věrní, perspektivní a noví, račte dál. • Autor: Matěj Stránský

Příští víkend rozhodnou tuzemští lidovci o své budoucnosti. Nebo se ji alespoň výběrem nového předsedy pokusí hodně ovlivnit. Nový šéf přitom bude mít jediný úkol: stranu, která už dlouhá léta osciluje mezi čtyřmi a šesti procenty, vytáhnout do bezpečného pásma alespoň tří bodů nad pětiprocentní hranicí vstupu do Poslanecké sněmovny. Při pohledu do nedávné historie je ale zřejmé, že to bude mimořádně náročný úkol. Lidovci z dolní parlamentní komory vypadli v roce 2010, a i když se jim o tři roky později podařil šťastný návrat, riziko, že zase vypadnou, se jich od té doby drží. A podle analytiků a sociologů držet bude. I nový předseda tak zřejmě přes veškerou snahu povede do voleb příští rok s velkou pravděpodobností partaj potácející se stále kolem pěti procent voličské podpory, které nezbývá než doufat, že závěrečný součet nakonec vyjde dobře. Ale taky to vyjít nemusí a pro křesťanské demokraty nastane další sněmovní přestávka. Bude-li se nový předseda chtít takovému osudu vyhnout, stojí před ním dvě otázky. Kdo je vlastně dnes věrný a perspektivní lidovecký volič a jak by se měla strana posunout, aby mohla v nových vodách lovit nové hlasy.

Řád a opatrnost

Pokud k současným třem kandidátům nepřibude do sjezdu někdo nečekaný a nový, nebude výsledek předsednické volby pro její členy a voliče lidové strany žádný velký šok. Že by uměřený šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka nebo europoslanec Tomáš Zdechovský provedli…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1502

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte