41A_stransky
Je to tvrdé, netušíte, jak to společnost vezme. (Martin Svoboda)

Když přišel předminulý čtvrtek Martin Svoboda ve dvě v noci domů, chtěl si sice ještě promluvit s matkou a něco důležitého jí říct, ale už na to neměl sílu. Cítil se tak vyčerpaně, že sebou plácnul rovnou do postele a usnul. Rozhovor se uskutečnil až druhý den. Svoboda ještě před ním doběhl koupit kytku a pak se do toho konečně pustil. „Mami, mám obrovskou radost. Konečně se to povedlo.“ Žádnou odpověď však nedostal – a ani ji neočekával. Slova zazněla jen v jeho hlavě a směřovala k urně s popelem, kterou má uloženou ve svém pokoji.

Bohumíra Svobodová zemřela před 11 lety, když se jí vrátila rakovina. Došlo k tomu nedlouho poté, co prodala byt, aby pomohla svému synovi umořit část z mnohamilionových dluhů, do kterých se dostal kvůli těžké závislosti na hazardu. „Rakovina se jí vrátila po 20 letech. Jsem přesvědčen, že z toho stresu, který jsem jí způsobil. Nikdy si to nepřestanu vyčítat, hrozné viny se nejde zbavit,“ říká Svoboda. Těch dlouhých 11 let se snaží dělat vše pro to, aby ji alespoň částečně odčinil a takový osud nepotkával další rodiny. Stal se z něj zapálený protihazardní aktivista. A právě teď po letech plného nasazení může sobě i matce říct, že uspěl. Pražský magistrát v polovině září přijal průlomovou vyhlášku počítající se zákazem všech herních automatů. Svoboda byl dlouhodobě jejím klíčovým hybatelem v pozadí a jeho mise tím rozhodně nekončí.

389 miliard

Poslední jednání pražského zastupitelstva o zákazu hracích automatů bylo drama až do…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte