V povyku kolem vydání biografie Milana Kundery bohužel poněkud zanikla jiná mimořádná událost – manželé Kunderovi se rozhodli věnovat sbírku spisovatelových písemností do fondu Moravské zemské knihovny. Na podzim tak z autorova pařížského bytu poputuje do jihomoravské metropole například početná kolekce překladů vydaných ve více než čtyřiceti světových jazycích, korespondence s překladateli, kresby, jimiž spisovatel ilustroval některé ze svých knih, ale především – archiv obsahující nespočet kritických reflexí jeho textů, který léta shromažďovala Věra Kunderová. V Brně tak pod hlavičkou MZK vznikne samostatná Knihovna Milana Kundery nabízející kromě pravidelného literárního programu i jinde nedostupnou možnost studovat světové přijetí autorova díla.

Už od dob, kdy Milan Kundera se svou ženou opustil Československo, ho tuzemští kritici nešetřili – nejprve to byl exulant, jehož knihy tu až do revoluce nesměly vycházet, poté udavač, který stál za zatčením agenta-chodce Miroslava Dvořáčka, vedly se vyhrocené debaty o jeho právu na soukromí a nyní zase o právu ovlivňovat svůj mediální obraz. Chtělo by se říct – mnozí se předháněli, aby literárnímu velikánovi podtrhli piedestal pod nohama.

Je bezpochyby dobře, když pravda vyjde najevo. Ale nebývale bulvarizovaný soud autorova charakteru by přece neměl zastínit mnohem podstatnější fakt, jakým je v případě spisovatele – jeho dílo. Kundera se přece neuchází o žádnou veřejnou funkci a ti, kdo svůj voyeurismus omlouvají hledáním…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte