29I_foto Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Na turistickou chatu Doubravka v Železných horách se minulý týden sjely desítky romských studentů středních a vysokých škol. V pořadí už jedenácté vzdělávací setkání s názvem Baruvas – v překladu Rosteme – pro stipendisty programu, který vyhlašuje nezisková organizace Romea, přináší studentům z chudých poměrů finanční vzpruhu 14 tisíc korun ročně. Peníze na pomůcky a dojíždění za studiem studentům pomohou, nejsou však to nejdůležitější. Hlavní pro ně je, že se svými tužbami, občas nejistotou a těžkostmi nejsou sami.

Nadechnout se, nebát a popustit uzdu proudu vědomí. Studentům uspořádal workshop i umělec zabývající se slam poetry Anatol Svahilec. Zkusili si to taky a pak šli v tvůrčím a uměleckém dni vymýšlet vlastní divadlo na večer. Hráli o lásce a nevěře a vymysleli i pohádku s kulisami neonacistické demonstrace.


29B_foto Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Michaelu Mitrašovi z Hranic na Moravě přezdívají kamarádi „náš Obama“. Student práv na Univerzitě Palackého v Olomouci je jedním z nejvýraznějších stipendistů. Usměvavý mládenec s příjemným vystupováním by se rád oblékl do taláru soudce. „Rozhodl jsem se tak už v šesté třídě,“ vzpomíná Michael Mitraš. Při oslavách a setkáních rodiny se často mluvilo o tom, že svět není spravedlivý, rodina vedla debaty, proč někdo dostal nízký trest za vážnou věc a jiný sedí ve vězení nadlouho za něco méně závažného. „Řekl jsem si, že by nebylo špatné tomu všemu rozumět. Tehdy jsem našel svůj sen,“ vzpomíná Michael Mitraš. Pozoroval, jak…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte