0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext23. 8. 20206 minut

To nejlepší, co můžeš udělat

Autor: Milan Bureš

Na turistickou chatu Doubravka v Železných horách se minulý týden sjely desítky romských studentů středních a vysokých škol. V pořadí už jedenácté vzdělávací setkání s názvem Baruvas – v překladu Rosteme – pro stipendisty programu, který vyhlašuje nezisková organizace Romea, přináší studentům z chudých poměrů finanční vzpruhu 14 tisíc korun ročně. Peníze na pomůcky a dojíždění za studiem studentům pomohou, nejsou však to nejdůležitější. Hlavní pro ně je, že se svými tužbami, občas nejistotou a těžkostmi nejsou sami.

Nadechnout se, nebát a popustit uzdu proudu vědomí. Studentům uspořádal workshop i umělec zabývající se slam poetry Anatol Svahilec. Zkusili si to taky a pak šli v tvůrčím a uměleckém dni vymýšlet vlastní divadlo na večer. Hráli o lásce a nevěře a vymysleli i pohádku s kulisami neonacistické demonstrace.

↓ INZERCE
Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Michaelu Mitrašovi z Hranic na Moravě přezdívají kamarádi „náš Obama“. Student práv na Univerzitě Palackého v Olomouci je jedním z nejvýraznějších stipendistů. Usměvavý mládenec s příjemným vystupováním by se rád oblékl do taláru soudce. „Rozhodl jsem se tak už v šesté třídě,“ vzpomíná Michael Mitraš. Při oslavách a setkáních rodiny se často mluvilo o tom, že svět není spravedlivý, rodina vedla debaty, proč někdo dostal nízký trest za vážnou věc a jiný sedí ve vězení nadlouho za něco méně závažného. „Řekl jsem si, že by nebylo špatné tomu všemu rozumět. Tehdy jsem našel svůj sen,“ vzpomíná Michael Mitraš. Pozoroval, jak…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc