Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

To nejlepší, co můžeš udělat

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Na turistickou chatu Doubravka v Železných horách se minulý týden sjely desítky romských studentů středních a vysokých škol. V pořadí už jedenácté vzdělávací setkání s názvem Baruvas – v překladu Rosteme – pro stipendisty programu, který vyhlašuje nezisková organizace Romea, přináší studentům z chudých poměrů finanční vzpruhu 14 tisíc korun ročně. Peníze na pomůcky a dojíždění za studiem studentům pomohou, nejsou však to nejdůležitější. Hlavní pro ně je, že se svými tužbami, občas nejistotou a těžkostmi nejsou sami.

Nadechnout se, nebát a popustit uzdu proudu vědomí. Studentům uspořádal workshop i umělec zabývající se slam poetry Anatol Svahilec. Zkusili si to taky a pak šli v tvůrčím a uměleckém dni vymýšlet vlastní divadlo na večer. Hráli o lásce a nevěře a vymysleli i pohádku s kulisami neonacistické demonstrace.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Michaelu Mitrašovi z Hranic na Moravě přezdívají kamarádi „náš Obama“. Student práv na Univerzitě Palackého v Olomouci je jedním z nejvýraznějších stipendistů. Usměvavý mládenec s příjemným vystupováním by se rád oblékl do taláru soudce. „Rozhodl jsem se tak už v šesté třídě,“ vzpomíná Michael Mitraš. Při oslavách a setkáních rodiny se často mluvilo o tom, že svět není spravedlivý, rodina vedla debaty, proč někdo dostal nízký trest za vážnou věc a jiný sedí ve vězení nadlouho za něco méně závažného. „Řekl jsem si, že by nebylo špatné tomu všemu rozumět. Tehdy jsem našel svůj sen,“ vzpomíná Michael Mitraš. Pozoroval, jak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.