34-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V Česku žije několik generací, které ve svém životě nezažily nic dramatičtějšího, než bylo zhroucení komunismu. Šlo o událost, jež z gruntu proměnila jejich životní možnosti, dodala jim sebevědomí a zkušenost, na kterých se dalo v dalším životě stavět. A dá se i teď, když na dvou místech na Zemi policisté poslaní despoty podobnými těm tehdejším našim mlátí a zatýkají většinou mladé lidi jen proto, že chtějí žít svobodně. To je chvíle, kdy by se vzpomínky na revoluci 1989 měly hodit.

Dva příběhy, jeden cíl

Z české „sametové“ perspektivy by nemělo být těžké pochopit, co se na dohled od nás děje. V sedmimilionovém Hongkongu se snaží komunistická Čína zlikvidovat zbytky svobodného prostředí, které se tu udrželo po britské správě a o kterém si lidé v pevninské Číně mohou nechat jen zdát. V Hongkongu se dost lidí snaží svobodné prostředí bránit, proti obrovské síle v podobě čínské armády, ale sami nemají šanci.

Bělorusko má jiný příběh, hraje se však o stejnou věc. Zemi, přes kterou se v minulosti přehnalo několik armád a nadlouho se stala kořistí bolševiků, začal v roce 1994 řídit charismatický ředitel státního statku, sovětský poslanec a stoupenec zachování Sovětského svazu Aljaksandr Lukašenka. Ten dokázal ovládnout staré byrokratické a policejní struktury, pomocí zmanipulovaných voleb dát své vládě zdání legitimity a represemi v kombinaci s ruskou podporou se udržet už čtvrt století u moci. Bělorusové evidentně snesou takové zacházení víc než obyvatelé Hongkongu…

I_obalka_R34_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte