0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Civilizace2. 8. 202012 minut

Čtyři dny v zahradě

Kratší pracovní týden je vzdálená představa, ale robotizace ji možná urychlí

Požadavky na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem jsou stále častější, navzdory tomu se pracovní doba krátí jen pozvolna.
Author: NurPhoto via Getty Images

Co kdybych dal svým zaměstnancům jeden volný den jako odměnu, když se celková produktivita nesníží,“ dostal před dvěma lety nápad novozélandský byznysmen Andrew Barnes, majitel finančně poradenské firmy Perpetual Guardian. Podmínky byly velkorysé, zaměstnanci měli za čtyři odpracované dny dostat stejné peníze jako za celý týden, a nápad u kolegů z vedení tak vzbudil vlažné reakce. Kratší týden si proto nejprve vyzkoušeli na měsíc pod dohledem výzkumníků z Technické univerzity v Aucklandu. „A nestalo se vlastně nic,“ jak popisuje Barnes na svých přednáškách.

Změna jeho byznysem nijak neotřásla, produktivita se v součtu nezhoršila. Pochopitelně to znamenalo, že zaměstnanci museli být po „zbylé“ dny výkonnější a týmy musely přijít s novými způsoby, jak si efektivněji zorganizovat úkoly a čas. Na pracovišti už také nešlo řešit soukromé záležitosti nebo si kontrolovat sociální sítě, ale volno se ukázalo jako dostačující motivace. Lidé získali den navíc na rodinu a koníčky, většina byla spokojenější, a po zkušební době se tak ve firmě rozhodli nový model zachovat. O úspěšném pokusu psala média po celém světě, Andrew Barnes se svou partnerkou Charlotte Lockhart založil neziskovou společnost 4 Day Week a své know-how začali předávat dalším zájemcům.

↓ INZERCE

Čtyřdenní pracovní týden by mohl být dalším nápadem, jemuž pandemie otevřela dveře.

Radikální změna v novozélandské firmě představuje jeden ze scénářů, jakým se může v budoucnu ubírat vývoj –…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc