Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Hlavně ať zmizí Viktor, to nestačí

S přední tváří maďarské opozice, primátorem Budapešti Gergelym Karácsonym o kartách, plážích na Balatonu a cestě k vítězství v Orbánově zemi

Gergely Karacsony • Autor: Matěj Stránský
Gergely Karacsony • Autor: Matěj Stránský

V říjnu jste se stal primátorem Budapešti a hlavní tváří opozice v Maďarsku. V zemi, kde už deset let skoro absolutně vládne Viktor Orbán a jeho Fidesz a která se v různých žebříčcích demokracie už dlouho a hluboko propadá. Jaké to bylo?

Už nějaký čas před volbami jsem si byl jistý, že vyhraju. Původním povoláním jsem výzkumník veřejného mínění, tak jsem nakonec trefil i přesná čísla. Tohle nebylo překvapení. Na co se nedalo úplně připravit, je nastoupit do téhle funkce po devíti letech vlády Viktora Orbána a jeho systému.

Jste starosta hlavního města, ve kterém žije čtvrtina obyvatel celé země. V maďarské politice jste už dlouhé roky a znáte ji. Co vás překvapilo?

Během pandemie se naše vztahy s vládou hodně změnily. Když jsme vyhráli volby, počítali jsme se dvěma možnými způsoby, jak k nám vláda bude přistupovat. Buď nepřátelsky, nebo hodně nepřátelsky. Bylo to trochu jinak. Těsně po volbách jsme měli s vládou vlastně normální pracovní vztah. Premiér udělal i nějaká vstřícná gesta navenek, a co se týče detailů a každodenní politiky, byli jsme schopní jednat a vyjednat dobré kompromisy. Pak udeřila pandemie a vláda k nám najednou začala být ne hodně, ale hodně hodně hodně nepřátelská.

Co to znamená? A co to znamená pro obyvatele Budapešti?

Souvisí to se strategií Fideszu, který se snažil celou opozici vmanévrovat do role škůdců celonárodního boje proti koronaviru…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.