Ve většině rozvinutého světa se křivka epidemie pomalu zplošťuje, to ale skrývá tragickou skutečnost: započala druhá fáze krize, v níž se virus šíří do rozvojového světa. Deset z 12 zemí s největším počtem nových potvrzených případů teď spadá do kategorie rozvíjejících se ekonomik v čele s Brazílií, Ruskem, Indií, Peru a Chile. Výsledná zkáza pravděpodobně zhatí roky a možná celá desetiletí jejich ekonomického rozvoje.

Chvíli se zdálo, že rozvojovému světu se nejhorší pandemie vyhne. K 30. dubnu se podle zprávy think tanku Brookings Institution nízko- a středněpříjmové země, jejichž obyvatelstvo tvoří 84 procent planety, podílely na úmrtích způsobených onemocněním covid-19 ze 14 procent. To lze částečně vysvětlit absencí testování, v jehož důsledku nebyla odhalena správná příčina smrti.

Ve hře ale mohou být i jiné faktory. V rozvojovém světě nejsou rozšířené domovy pečující o seniory, kde jsou starší lidé soustředěni na jedno místo a do nichž se koncentruje velký počet úmrtí v bohatých státech. Vysoké teploty také mohly mít na šíření viru svůj vliv. Někteří specialisté v soukromí spekulují o tom, že obyvatelstvo těchto zemí má silnější imunitní systém, protože bylo během života vystaveno mnoha dalším chorobám.

Virus nebo hlad

Existuje ale i další možnost. Rozvojovému světu se v prvních měsících nemoc vyhýbala proto, že je méně propojen s původními hlavními centry onemocnění, Čínou a Evropou. V posledních týdnech však koronavirus postupuje pomalu, ale jistě…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte