Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Zatím dobrý

Joe Biden v průzkumech poráží Donalda Trumpa

Uprostřed koronakrize mají američtí demokraté jednu příležitost k vylepšení nálady, totiž pohled na průzkumy veřejného mínění. Jejich prezidentský kandidát Joe Biden v nich v tuto chvíli vede nad Donaldem Trumpem tak nadějně, že to začíná znejisťovat i republikány. Ve zprůměrovaných celoamerických průzkumech má Biden stabilní náskok 4,7 procenta, který mírně roste a, co je důležité, jeho převaha se přelévá i do klíčových států. Uznávaný server FiveThirtyEight tak hlásí, že Donald Trump ztrácí na Floridě, v Michiganu, Pensylvánii i Wisconsinu. Současný prezident ve všech těchto státech před čtyřmi lety zvítězil a cesta do Bílého domu se mu otevřela právě tudy.

Důvodů Bidenovy dosavadní převahy je několik. Prvním je způsob, jakým současný prezident řeší koronavirovou epidemii. Trump výjimečnou situaci nevyužil k vykročení do středu názorového spektra, zaujal naopak polarizující, provokativní postoje, jak je pro něj typické: obyvatelstvo vyzývá k pročištění žil dezinfekčními prostředky, doporučuje kontroverzní léky, ignoruje preventivní opatření a vyzývá k „osvobození“ těch států, kde guvernéři zavedli restriktivní opatření. Jeho základna reaguje vstřícně, zbytek Ameriky nikoli. Výsledkem je setrvalý stav: zatímco ve většině zemí krizová situace posílila postavení vládnoucí garnitury, někde, jako v Německu, velmi výrazně, v Americe zůstalo vše při starém. Trump má uprostřed koronakrize v podstatě stejnou vlažnou podporu okolo 43 procent jako před ní.

Epidemie ale k…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1548
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte