Cambridge Biotech Moderna Leads in Race For Coronavirus Vaccine
Chceme být první. (Laboratoře Moderny v Cambridge v Massachusetts) • Autor: Boston Globe via Getty Images

Pro mnoho lidí je to nadějná představa. Stejně jako na snímcích z Ameriky z poloviny minulého století, kdy se začalo očkovat proti obrně, se už koncem podzimu nebo v zimě začnou Češi řadit do dlouhých front před vojenskými stany či pavilony nemocnic, aby dostali dávku nové vakcíny, která jim zajistí imunitu proti novému koronaviru. Rostoucí proočkovanost definitivně vrátí život do normálních kolejí, roušky skončí ve skříni a home office se opět stane výsadou, nikoli nutností. Tahle světlá budoucnost ale během letošní zimy téměř jistě nenastane. A nejde jen o to, že vývoj vakcíny je nesmírně zdlouhavý proces s nejistým výsledkem.

GM virus

List The New York Times po rozhovorech s mnoha experty před dvěma týdny spočítal, že ona netrpělivě očekávaná chvíle, kdy bude vakcíny dost pro všechny obyvatele světa, nastane (pokud vše poběží obvyklou cestou) v květnu roku 2036. Redakce NYT pak nabídla čtenářům interaktivní grafiku, která umožňuje zkracovat různé fáze vývoje a zavádět další předpoklady, aby se vše urychlilo: spojovat některé z obvyklých tří fází klinických testů dohromady, očkovat zdravotníky a další rizikové profese ještě ne zcela hotovou vakcínou a podobně. Jenže ani pak by vakcína nebyla k dispozici veřejnosti dřív než na konci této dekády.

Nejvýrazněji mohou její vznik urychlit dva předpoklady: Musíme začít stavět továrny pro výrobu nejslibnějších vakcín ještě před dokončením jejich vývoje – s tím, že většina těchto fabrik zůstane nakonec nevyužitá. A…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte