Čeští zákonodárci jsou dobře placení. Řadový poslanec či senátor si přijde měsíčně na devadesát tisíc korun, šéfové obou komor dokonce na bezmála čtvrt milionu. A je to dobře. Ministryně sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje snížení platů, aby se prý ukázala sounáležitost s občany. A to je špatně.

Výše platů českých politiků je věčné téma, dá se s ním dobře politicky pracovat, protože se zřejmě nenajde mnoho lidí, kteří by někomu přáli vysoký plat. Tím méně politikům. Jenže my potřebujeme dobře placené volené zástupce. Snižuje to riziko korupce – vzpomeňme na podivné zasílání obálek s penězi v někdejším poslaneckém klubu Věcí veřejných –, umožňuje jim to věnovat se výhradně politické práci a hlavně je to prostě zodpovědné a namáhavé zaměstnání. Jistě, máme značný počet špatných a lenivých politiků, za to však nemůže systém, ale jen a výhradně voliči.

Návrh na nižší platy je pouze hrou, protože politické strany – zejména ty u moci – si vždycky najdou nějakou cestu, jak peníze „domů“ poslat. A nemusí jít hned o korupci, stačí rozdat místa ve státní správě či státních firmách.

My nepotřebujeme politiky, kteří s námi budou soucítit tím, že si sníží platy. My potřebujeme politiky, kteří budou dobře vykonávat své povolání. A již úvaha, že se problémy země podaří vyřešit snížením mezd, naznačuje, že to povolání někteří až tak nezvládají. Nebo nás mají prostě jen za naivy, kteří skočí na tuto populistickou vějičku.

V době, kdy politickou scénu opanoval Andrej Babiš,…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte