Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vyhlásil, že Česko vyvine v horizontu několika měsíců oční náhradu a vrátí slepým zrak. Naváže se tak na úspěšný domácí vývoj a výrobu kontaktních čoček pomocí stavebnice Merkur v šedesátých letech minulého století. A protože s touto stavebnicí dnes už nikdo neumí pracovat, svěřil ministr vývoj umělého oka politicky blízké kolegyni, která sice o očích moc neví, zabývá se ale sluchadly a má i certifikaci pro nastřelování náušnic. Kolegyně poté hrdě prohlásí, že se nebude při své práci ohlížet na pokroky, které v posledním půlstoletí udělaly na poli robotiky zahraniční laboratoře, protože tam se výzkum dělá zbytečně draze a nejdůležitější know-how nám stejně neřeknou. Uděláme si vše raději s Merkurem pěkně postaru a za babku sami pro sebe a všem nakonec vytřeme zrak. Zcela nelogicky k předešlému pak dodá, že kdyby nám to náhodou nevyšlo a v zahraničí naopak uspěli, nevadí: jsme pružní a od zahraničních kolegů to prostě obšlehneme.

Dosadíme-li za oční náhradu vakcínu proti koronaviru a za kontaktní čočky očkování proti obrně či spalničkám, absurditu situace nijak nezmenšíme. Použití inaktivovaného viru, úspěšné v případě minulých pandemií způsobených jinými typy virů, nemusí v případě koronaviru vůbec fungovat. Navíc dnes máme k dispozici daleko sofi stikovanější metody vývoje vakcín, které mnohem přesněji cílí na klíčové části viru, ať již jde o nukleové kyseliny či povrchové bílkoviny. Vakcíny se teď připravují metodami…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte