Kultura

Číst mezi řádky

Kate Atkinson zpochybňuje mýtus britského vlastenectví

Anglický prozaik Ian McEwan prohlásil, že všechny romány jsou špionážní v tom smyslu, že jejich tvůrci nakukují do myslí postav, odhalují jejich tajemství, a tudíž čtenáři stejně jako agenti musí hledat mezi řádky. Jako výstižná ilustrace může posloužit titul Přepis od jeho krajanky Kate Atkinson. Obsahuje typické prvky žánru, jako je mizející inkoust a mrtvola zabalená do koberce, ale zároveň ho pozvedá tak, jak to dokázal třeba Michael Chabon. V detektivce Židovský policejní klub povýšil marlowovskou krimi na vtipnou alternativní historii, špionážní Přepis zase přerůstá v bohatý obraz místa a doby a v nenásilnou meditaci o nestálosti (zejména genderové a britské) identity.

Nebýt kořist

Atkinson debutovala až ve třiačtyřiceti románem V zákulisí muzea, ale ve velkém stylu. V rodinné sáze z hrabství Yorkshire obohatila tradiční žánr o humor a ironii a hlavně postmoderní literární postupy, takže jde spíš o mozaiku s odskoky i návraty v čase a postupné odhalování postav než o chronologické vyprávění. V roce 1995 s ní vyfoukla favorizovanému Salmanu Rushdiemu prestižní Whitbread Book Award a tisk referoval, že cenu získala pokojská, protože i tak se dvakrát rozvedená autorka bydlící se dvěma dcerami mimo Londýn živila. Snad proto je dodnes na britské scéně trochu outsider a nechce, aby ji nakladatelství nominovalo na jakékoli ceny.

Přesto je úspěšná. Podobnými metodami jako v debutu pracovala v rovněž populárních a ceněných románech

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte