Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Kupte si Reynkův Petrkov

Zámeček Petrkov u Havlíčkova Brodu je na prodej. Fascinující dům s devítihektarovým pozemkem obýval grafik a básník Bohuslav Reynek s manželkou, francouzskou básnířkou Suzanne Renaud. Po jejich smrti areál přešel na syny Daniela a Jiřího, kteří zde žili až do své smrti v roce 2014. A dnes ho spravuje Reynkova vnučka Veronika, která už nemá sílu ani peníze na údržbu chátrající kulturní památky (pod památkovou ochranou je stavba od roku 2009).

Dědička si je dobře vědomá, o jak unikátní poutní místo jde. Petrkov se stal pro řadu umělců v druhé půli minulého století inspirativním příkladem, že i v době nejtěžšího komunismu si šlo udržet autorskou svobodu; sice ve vnitřní izolaci, ale v souladu se sebou samým a svým okolím. Ostatně dodnes to na Vysočinu táhne lidi, kteří si chtějí na stejném místě připomínat to samé: od mladých básníků přes fotografy a malíře až po ty, kteří se ještě nerozhodli, co si vlastně v umění vybrat.

Proto také vnučka celý areál nabídla přes realitní kancelář ke koupi Kraji Vysočina. Ten ale příležitost vybudovat zde obdobu Památníku Karla Čapka, který ve Strži financuje Středočeský kraj, nevyslyšel. Nabídku odmítly i Havlíčkův Brod a Národní památkový ústav. Následovalo tedy uvolnění do běžného prodeje za cenu kolem 21 milionů.

Jako poslední instance by mohlo do hry vstoupit ministerstvo kultury. To se nechalo minulý týden slyšet, že se „této záležitosti samozřejmě věnuje“, bližší podrobnosti však nesdělilo. Možná i proto, že na záchranu celého…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].