Zámeček Petrkov u Havlíčkova Brodu je na prodej. Fascinující dům s devítihektarovým pozemkem obýval grafik a básník Bohuslav Reynek s manželkou, francouzskou básnířkou Suzanne Renaud. Po jejich smrti areál přešel na syny Daniela a Jiřího, kteří zde žili až do své smrti v roce 2014. A dnes ho spravuje Reynkova vnučka Veronika, která už nemá sílu ani peníze na údržbu chátrající kulturní památky (pod památkovou ochranou je stavba od roku 2009).

Dědička si je dobře vědomá, o jak unikátní poutní místo jde. Petrkov se stal pro řadu umělců v druhé půli minulého století inspirativním příkladem, že i v době nejtěžšího komunismu si šlo udržet autorskou svobodu; sice ve vnitřní izolaci, ale v souladu se sebou samým a svým okolím. Ostatně dodnes to na Vysočinu táhne lidi, kteří si chtějí na stejném místě připomínat to samé: od mladých básníků přes fotografy a malíře až po ty, kteří se ještě nerozhodli, co si vlastně v umění vybrat.

Proto také vnučka celý areál nabídla přes realitní kancelář ke koupi Kraji Vysočina. Ten ale příležitost vybudovat zde obdobu Památníku Karla Čapka, který ve Strži financuje Středočeský kraj, nevyslyšel. Nabídku odmítly i Havlíčkův Brod a Národní památkový ústav. Následovalo tedy uvolnění do běžného prodeje za cenu kolem 21 milionů.

Jako poslední instance by mohlo do hry vstoupit ministerstvo kultury. To se nechalo minulý týden slyšet, že se „této záležitosti samozřejmě věnuje“, bližší podrobnosti však nesdělilo. Možná i proto, že na záchranu celého…

I_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte