12-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Chápu, že to je složité na pochopení,“ utřel minulý čtvrtek Andrej Babiš tázajícího se novináře. K výronu premiérovy nadřazené ironie přitom stačilo poměrně málo – běžné otázky k tématu, které teď všechny mimořádně zajímá, k postupu vlády proti koronaviru. Pokud teď ale na něco není vhodná doba, pak je to uštěpačná ironie z úst generálního ředitele firmy zvané Česko.

Po zhruba dvou týdnech od odhalení prvního nakaženého je zřejmé, že postup jeho týmu vykazuje značné chyby. Především panuje vážné podezření, že nízké počty nakažených lidí ve vládní statistice způsobuje nedostupnost testů. Na začátku krize vláda vyzvala veřejnost, ať nechodí do ordinací, ale kontaktuje lékaře po telefonu. Čím dál víc lidí si ovšem stěžuje, že pokusy dovolat se hygienickým stanicím končí i po několika dnech bez úspěchu. Pokud telefon někdo zvedne, nedočkají se rady, kde se testu podrobit. Druhým hlavním problémem je nedostatek ochranných pomůcek na místech, kde je kriticky potřebují. Ani koncem minulého týdne přitom nebyla situace lepší, vláda pouze slibovala, že roušky a dostupnější testy jsou na cestě. Sám Babiš se svojí obsesí všechno řešit sám a být u toho vidět domlouval s IT specialisty zřízení speciálního call centra, které by dokázalo telefonáty veřejnosti obsloužit. To vše se děje v čase, kdy už se svět shoduje, že snadná dostupnost testů a následná izolace nakažených lidí je nejlepší cestou k potlačení pandemie. Chápeme, bylo to složité k pochopení…

Největší nebezpečí

Co…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte