14A_foto Milan Bureš
Neztrácet kuráž, dělat, co se dělat dá. (Dezinfekce Staroměstského náměstí, 13. březen 2020) • Autor: Milan Bureš

Tak hlavně ať to přežijeme ve zdraví,“ loučila se minulé úterý po poledni s autorem těchto řádků kadeřnice v jedné z provozoven nad pražským náměstím Míru. V uplynulých hodinách jí pár zákaznic odřeklo zarezervované služby, bály se prý přijet městskou hromadnou dopravou. V kadeřnictví se na to konto probíraly údajné nájezdy Pražanů na nákupní centra a neklidní spoluobčané se tu nesetkávali s velkým pochopením. „Ono to přejde a pak to jídlo vyhodí, kdo by jedl konzervy, co budou dělat s tolika moukou?“ pohoršovaly se přítomné ženy. Zároveň z nich vyzařovala jistá míra fatalismu, kadeřnice prostě musí pracovat, kdo by zaplatil nájem, z čeho by bylo na nákupy? „Italy bych už asi nevzala, ale jinak se nic nedá dělat,“ vysvětlovala jedna ze zaměstnankyň.

V úterý ovšem bylo všechno ještě zdánlivě v počátcích. Školy sice již byly zavřené a lyžaři z Itálie se museli na příkaz vlády a pod pokutou sami izolovat, na ulici ale tramvaje cinkaly stejně jako kdykoli jindy. Lidé nastupovali a vystupovali, nikdo neměl oči vytřeštěné v panice, byť některým panenky nervózně tikaly po spolucestujících a madel se místo dlaní přidržovali loktem chráněným rukávem kabátu. Virus se v zemi šířil nepozorovaně pod povrchem. V neděli 32 nakažených. V pondělí 38. V úterý 63. Ve středu 94. Ve čtvrtek 116. V číslech je ukryta zákeřnost epidemie. Na první pohled rostou klidně, pak se ale jako každá exponenciální řada zlomí a vystřelí vzhůru. V prvních dnech ale míru obav vlastně definují protiopatření…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte