Fotografie, na níž ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spolu s premiérem Babišem a dalšími pěti (bůhvíproč zamračenými) muži slavnostně zahajuje provoz alternativního porodnického centra v pražské Nemocnici Na Bulovce, vyvolala minulý týden vlnu nevole. Ušetřeme teď ministra Vojtěcha, který snímek zveřejnil, dalších jízlivých poznámek, schytal jich na sociálních sítích už dost. Že se na záběru vyskytují jen muži, se ve společnosti s převahou pánů v řídících rolích zkrátka může stát. A snad má pravdu přednosta gynekologie Bulovky, když tvrdí, že ženy stály hned opodál a „koukaly se na nás“. O pravém stavu (ne)rovnováhy mezi pohlavími v českých zemích výstižněji svědčí něco jiného: totiž fakt, že ani v tak marketingově zdatném soukolí, jako je hnutí ANO, nikoho nenapadlo, že zveřejnit takovou fotku je prostě trapas.

Ženy a muži

Možná je budete znát, ale připomeňme si raději pár základních faktů. Porod dítěte je činnost, při níž žena doširoka roztahuje svou vaginu, tedy část těla, kterou všechny kultury na světě vnímají jako nejintimnější část její fyzické schránky. Obvykle má přístup jen prověřený partner.

Protože porod neprobíhá vždy hladce, bylo třeba vyvinout expertní obor, který dokáže řešit případné komplikace. Z neznámého důvodu mu v Česku dominují muži, tvoří přes šedesát procent všech porodníků. A porodní asistentky,…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1557

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte