063A_foto Jan Symon
Autor: Jan Symon

Oni jsou moji Rolling Stones, moji Beatles, moji hrdinové. Dlouho jsem se neodvážil pomyslet, že se mnou budou chtít spolupracovat,“ nešetří obdivem Jiří Hradil. Mluví o muzikantech a písních z Horňácka: kulturně unikátního regionu na moravsko-slovenském pomezí. Jednoho z posledních míst na našem území, kde do dnešních dnů funguje živá nepřerušená folklorní tradice. Písně si tu muzikanti a zpěváci v rámci rodů pořád předávají z generace na generaci a právě tomu chtěl vzdát hold. „Připadal jsem si tam jak v pohádce,“ popisuje Hradil, klávesista kapel Lesní zvěř, Tata Bojs a Kafka Band, zážitek z konce devadesátých let, kdy se coby vážný třiadvacetiletý student muzikologie ocitl na folklorním festivalu Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou.

Ačkoli měl k lidové hudbě blízko a z matčiny strany byly v rodině dvě cimbálovky, tohle bylo něco úplně jiného. „Nebyl to folklor, jaký jsem znal. Tenhle byl oproti němu dravý, tklivý jako blues, syrový. Plný krásných melodií a zpěváků zpívajících tak plně a silně, že tě to nenechá v klidu,“ vybavuje si první vjemy a také to, jak ho coby muzikologa mátl způsob frázování i důrazy na jiné doby. Pochopil, že tady se hraje a zpívá úplně jinak než ve zbytku republiky. Přesně tady započala Hradilova fascinace Horňáckem, která vyústila v čerstvé vydání mimořádného dvojalba Hrubá Hudba. Spojil se na něm s Horňáckou muzikou Petra Mičky i mnoha dalšími významnými postavami horňácké hudby, jako jsou Martin Hrbáč, Dušan Holý nebo Anna…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1421

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte