Osud tomu chtěl, že se premiér Babiš ocitl nejen ve víru svých skandálů, ale také uprostřed jedné z nejzásadnějších klimatických debat současnosti. Zatímco na právě probíhajícím summitu OSN v Madridu se řeší spíše méně důležité technické podrobnosti příští klimatické politiky, o budoucnosti se momentálně rozhoduje v Evropě. A Praha, Varšava a Budapešť v tom hrají důležitou úlohu.

Český premiér tvrdí, že Evropská unie na rozdíl od jiných částí světa plní klimatickou dohodu z Paříže, osu současných snah o omezení emisí skleníkových plynů. Není to pravda. Evropa plní svůj současný pařížský závazek, ten je ovšem u všech účastníků – kvůli politické potřebě se alespoň na něčem dohodnout – na hony vzdálen skutečné snaze zabránit katastrofálnímu ohřátí planety. Už od okamžiku, kdy byla dohoda před čtyřmi roky v Paříži dojednána, se proto počítá s tím, že se závazky účastnických zemí zpřísní – nejpozději na dalším summitu OSN v listopadu 2020.

Evropská unie je teď ve složité situaci. Na konferenci v Paříži se před čtyřmi roky stavěla do role lídra, zároveň je ale i její závazek podhodnocen. Poté co prezident Trump letos definitivně oznámil, že Spojené státy z dohody vystoupí, je dvojnásob důležité, aby se EU vrátila do čela. K tomu ale dost potřebuje dohodu s Čínou. Kdyby obě velmoci, Čína coby největší a Evropská unie jako třetí největší producent emisí, oznámily příští rok společné zpřísnění svých klimatických závazků, bude to skvělý příklad pro ostatní…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte