Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Stills from the crime drama "The Irishman" Irčan • Autor: SplashNews.com / Splash / Profim
Kultura

Pokání svatého Martina

Irčanem se režisér Scorsese ohlíží za určující částí své filmové kariéry

Smyslem je hromadění detailů,“ prohlásil americký režisér Martin Scorsese pro Entertainment Weekly o svém nejnovějším snímku Irčan. Tříapůlhodinový mafiánský epos měl za velkého očekávání premiéru na konci listopadu na streamovací službě Netflix, která snímek produkovala. Scorsese těmito slovy komentoval nápad, který začal kolovat na sítích. Tedy že je lepší Irčana sledovat jako čtyřdílnou minisérii, aby se dal ukoukat na obrazovce v době, jíž vládnou seriály. Vršící se detaily však skutečně hrají v příběhu nataženém přes několik dekád klíčovou roli. Vypravěčskou i symbolickou.

Jeden takový – socha Panny Marie umístěná u vchodu – se objeví hned během úvodních sekund, kdy kamera projíždí domovem důchodců. Na konci své cesty spočine na prošedivělém muži v kolečkovém křesle. Bývalý zabiják pro italskou mafii a titulní Irčan Frank Sheeran pak celým filmem provází jako vzpomínající vypravěč. Na jednu stranu je možné náboženský symbol považovat za pokračování jednoho z hlavních témat katolíka Scorseseho, který ve svých dílech řeší otázku víry, viny, pochybností a odpuštění. Jde ho ale chápat i jinak. Jako znamení, že Irčan je velkolepé filmové pokání sedmasedmdesátiletého režiséra, který se ohlíží za určující částí své kariéry.

Vzrušení a utrpení

Před premiérou se o Irčanovi mluvilo hlavně v souvislosti s Netflixem. Pozornost budila spolupráce Scorseseho s on-line distribuční a produkční společností, která obchodní model založila…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte