Podřízený stav přirozeně vytváří prostředí pro šikanu, zřejmě se tedy nedá čekat, že se ji podaří vymýtit. Šance na výraznou redukci ale roste. Zvlášť když se svědectví, odhalení a zpytování svědomí objevují ve dříve nečekaných prostředích.

V nejbohatší hokejové soutěži, kanadsko-americké NHL, se odhodlalo promluvit několik hráčů o tom, že byli v minulosti terčem šikany ze strany trenérů. Ti se během hry pohybují těsně za zády hráčů, někteří se přitom neudrží a kopají hokejisty do zad, házejí po nich předměty, nadávají jim. Podobné věci se stávají i v kabinách a tréninkových halách.

Kouč týmu Calgary Flames Bill Peters koncem listopadu přišel o místo, když vyšlo najevo, že jednomu z hráčů vynadal do negrů, protože se mu nelíbila hudba, kterou si hráč pouštěl. Českého obránce Michala Jordána Peters kopl do zad, jiného uhodil do hlavy. Viděli to jiní hráči i členové trenérského týmu, teprve nyní ale díky svědectví jednoho z hráčů se začala věc řešit. Peters se sice za rasistické nadávky omluvil, stejně ale o své lukrativní místo přišel.

Stalo se tak i proto, že Petersův kolega a nynější trenér týmu Carolina Hurricanes Rod Brind’Amour, který dříve o chování svého nadřízeného mlčel, nyní vše potvrdil. „Myslím, že se bojí mluvit, rozdíly v té struktuře moci jsou veliké,“ řekl Brind’Amour na vysvětlenou, proč o šikaně mlčí hráči.

Jakási sportovní podoba MeToo se přitom v NHL dotýká i dosud vysoce uznávaných trenérů, jako je teď už bývalý kouč Toronta Mike Babcock. U…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte