Podle čerstvého mezinárodního šetření PISA, které testovalo gramotnost patnáctiletých žáků za rok 2018, si Česká republika na první pohled polepšila. Akce se opakuje každé tři roky a testuje tzv. gramotnost v matematice, přírodovědě a ve čtení. Tentokrát proběhla v 79 zemích (mezi nimiž jsou také zástupci OECD a EU). Čeští žáci – pocházející jak ze základních škol, víceletých gymnázií, tak i z prvních ročníků středních škol včetně odborných učilišť – „skončili v mezinárodním srovnání jako průměrní až mírně nadprůměrní“. Nejhůř dopadli ve čtenářské gramotnosti, ale i tam došlo ke zlepšení o tři body (zatímco v roce 2015 dosáhli čeští žáci ve čtenářské gramotnosti v průměru 487 bodů, loni nasbírali 490 bodů). „Jde o zprůměrovaný výsledek za vybraný vzorek patnáctiletých žáků z celé republiky. Že se naše skóre o tři body zlepšilo, podle mne nic podstatného neříká,“ koriguje čísla vzdělávací expert Tomáš Feřtek. Klíčová je podle něj jiná věc: šetření dokazuje, že se stále nedaří řešit největší problém tuzemského vzdělávání, a tím je prohlubování rozdílů mezi zdejšími žáky.

Základní level

Rozdíly jsou podle šetření PISA v Česku zřejmé především ve dvou oblastech. Zaprvé se ukazuje, že dívky jsou v čtenářské gramotnosti většinově výrazně lepší než chlapci. Testy zkoumají v této oblasti hned několik úkolů, jako je čtení dlouhých textů a odpovídání na související otázky, sbírání informací z několika krátkých textů. Šetření reaguje na nové podmínky – část článků je podobná…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 379

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte