Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Less

Když získal loni v USA Pulitzerovu cenu román Andrewa Seana Greera nazvaný po hlavním hrdinovi Less, kritika uvítala, že porota po letech zvolila komický žánr.  Vítěz zároveň spadá do kolonky současný homosexuální román, což ovšem znamená, že to není třeba extra zdůrazňovat. Být gay v něm totiž není ani tabu, ani trauma. Protagonista v důsledku identity netrpí a jako homosexuál se cítí pouze na letištích, kde se na barových stoličkách baví američtí obchodníci o sportu. Lessův problém spočívá v tom, že má na krku padesátku a jeho mladší partner právě uzavřel v Kalifornii sňatek s někým jiným; proto se vydá na cesty a v rámci tzv. literárního průmyslu se živí jako účastník konferencí a občasný instruktor tvůrčího psaní.

Celá próza je totiž výrazně autobiografická. Podobně jako Less byl i Greer donedávna nepříliš úspěšný spisovatel a pracoval na díle, které mělo být – citujme z Lesse – jakýsi „teploušský Odysseus“. Dokud si neuvědomil, jak rovněž v knize zazní, že zachytit  krizi středního věku bílého homosexuála ze střední třídy nikoho nezajímá. Sáhl proto po humoru a svého hrdinu provedl Německem, kde má kurz Čti jako upír, piš jako Frankenstein, Itálií, kde dostane druhořadou literární cenu, Japonskem, kde se potýká s místní kuchyní, a Indií, kde se snaží znovu nastartovat své psaní.

Současně přitom rekapituluje svůj život, a to vše s takovou ironií občas říznutou satirou, že hlavně američtí recenzenti mluví o chytrém a radostném zážitku. Less totiž…

I_obalka_R05_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R05_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte