0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentář10. 11. 20193 minuty

NE. Osobní zkušenost nic nenahradí

Jihočeská univerzita nedovolila předákovi Trikolóry Václavu Klausovi ml. debatovat se studenty. Je to dobře?

Václav Klaus mladší na univerzitu patří. Vysokoškolští studenti musí být schopni rozpoznat, co je politická agitace a co normální diskuse. Měli by dokázat i rozlišit, když jim někdo lže či s nimi manipuluje.

Na úvod je třeba říct, že to, co se stalo Václavu Klausovi ml., je naprosto běžné. Řada politiků se setkala s tím, že se školy rozhodly nevpustit je na svou půdu, aby nedocházelo k politické agitaci. Je to tak trochu důsledek přístupu politiků, jako je právě Klaus, kteří, když nejde o jejich vlastní sebepropagaci, školy za jakoukoli jinou než vzdělávací aktivitu napadají s tím, že jde o nepřípustné agitování. „Politické strany mají ze zákona zakázanou jakoukoli propagaci na školách,“ řekl například Klaus ml. před třemi lety a dodal: „Škola by měla v prvé řadě vzdělávat, a ne šířit propagandu.“

Klaus ale není jedinou obětí své vlastní kampaně. Odmítáni jsou běžně i intelektuálové, novináři a v absurdních situacích třeba někdejší političtí vězni z dob komunismu. Školy se bojí, že si na ně bude někdo stěžovat, protože se dotýkají ožehavých témat.

Pedagogové a studenti by měli mít dostatek sebevědomí, aby případné zneužití prostoru korigovali. Námitky, které se objevily v řadě diskusních fór, že Klaus často lže a nemá žádné zábrany, neobstojí. Takový je prostě svět a mladí lidé se v něm musí naučit žít.

Každá škola může pochopitelně postupovat podle svého uvážení. A nelze se divit, že v tomto případě byla vysoká škola obezřetnější, protože samotná Klausova strana…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc