43-kom
Jarosław Kaczyńsky • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Polští konzervativci ze strany Právo a spravedlnost obhájili předminulý týden volební vítězství. Partaj vedená Jarosławem Kaczyńským vyhrála jednoznačně, když dostala přes třiačtyřicet procent hlasů. Kvůli povolební matematice nebyly oslavy vítězství tak bujaré, jak by se dalo usuzovat z čísel, konzervativci získali jen těsnou většinu v dolní komoře Sejmu a ztratili většinu v Senátu. Přesto se zdá, že během své úspěšné vlády ukázali recept na úspěch, jaký bude fungovat i v Česku.

Velké vodění za ručičku

O Právu a spravedlnosti (PiS) se mluví jako o pravicové straně, těžko bychom však hledali názornější příklad toho, jak matoucí je dnes tradiční pravo-levé dělení. Ano, PiS je neúnavným bojovníkem na frontách kulturní války, kde se bojuje proti homosexuálům. Pokud ale k tradičním pravicovým receptům patří šetrnost v nakládání se státními penězi a malý stát, pak na ekonomickém a sociálním počínání PiS není pravicového vůbec nic. Jádrem jejího programu je naopak rozdávání státního bohatství.

Polsku se ekonomicky dlouhodobě daří, i finanční krizí před deseti lety prošlo jako jedna z mála zemí bez velkých ztrát. Také proto PiS slibuje voličům, že bohatství a blahobyt, které jsou vidět v makroekonomických statistikách, dostane do jejich peněženek. A skutečně tak činí. Program nazvaný 500+ každé rodině garantuje v přepočtu tři tisíce korun přídavku měsíčně na každé dítě. To nejsou v Polsku – a především na venkově – zanedbatelné peníze. 500+ je navíc jen vlajková loď…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte