Někdy má člověk pocit, že se světem to nakonec není tak zlé. Třeba nad mapou vývoje dětské úmrtnosti v 97 chudých zemích, kterou zveřejnil deník The New York Times. Mapa shrnuje data od roku 2000 téměř do současnosti, a necháme-li v této interaktivní grafice běžet čas, varovná rudá barva vyznačující vysokou úmrtnost dětí dramaticky mizí. Zatímco kolem roku 2000 je rudými a oranžovými odstíny vyznačena například téměř celá Afrika, na opačném konci škály jsou to jen menší oblasti v centru a na západě kontinentu.

V řeči čísel: na počátku milénia se ve studovaných zemích nedožilo pátých narozenin průměrně jedno dítě z osmi, v roce 2017 to bylo už „jen“ jedno ze 16, ačkoli se počet lidí na planetě zvýšil o více než miliardu. Vděčíme za to mimo jiné obětavé práci nevládních organizací a finančním příspěvkům dárců, jako jsou manželé Gatesovi, jejichž nadace studii vypracovala. Hodně ale záleží na politické stabilitě (úmrtnost se zvýšila v jediné zemi – občanskou válkou rozvrácené Sýrii) a na tom, kde se v rámci daného státu dítě narodí; například v Nigérii je v okolí metropole Lagosu situace výrazně lepší než na násilím a suchem sužovaném severu země.

Kapitalismus je jen ventilem lidské povahy.

Tweetni to

Studie, na níž se podíleli vědci z Washingtonské univerzity, je v něčem i velmi překvapivá. K možná nejdramatičtějšímu zlepšení došlo v Indii, kde ročně umírá o 1,2 milionu méně dětí než v roce 2000. Pomyslný hřbitov s více než milionem dětských…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 783

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte