V4 Presidents Summit
Autor: MARTIN DIVISEK / EPA / Profimedi

Příští týden se Česko tak jako už několikrát v posledních letech chystá na půdě OSN hlasovat o členství Kosova v mezinárodní policejní organizaci Interpol. Bývalá srbská provincie, jež v roce 2008 vyhlásila samostatnost a dodnes ji uznalo 116 států světa, zatím ani jednou nezískala na svoji stranu dostatečnou podporu a je velmi pravděpodobné, že se jí vstup do Interpolu nepodaří ani letos.

Na rozdíl od hlasování v předchozích letech se ale Česko ještě nerozhodlo, jak se zachová. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod kterého věc spadá, zatím podporu Kosovu nepřiznal. Jeho stranický kolega a šéf diplomacie Tomáš Petříček má opačný názor a téma se zřejmě přenese i na schůzku nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice tento čtvrtek na Hradě.

Kosovo je vzhledem k srbskému a ruskému lobbingu na půdě OSN zvyklé, že se mu na členství v Interpolu nedaří dosáhnout. Negativní postoj českého státu by byl naopak novinkou. A přestože by měl velmi podstatné geopolitické konsekvence, její hlavní iniciátor odmítá svůj možný obrat vysvětlit.

Žádná reakce

Hlasovat o vstupu Kosova do Interpolu se bude 15. října v Chile na zasedání této organizace a Česko na něm bude reprezentováno zástupci policejního prezidia, kteří se zodpovídají ministru vnitra. Petříčkův úřad coby garant zdejší zahraniční politiky poslal na ministerstvo vnitra před dvěma měsíci argumentář s postojem, který je v posledních čtyřech letech stejný. „Předložili jsme stanovisko ve prospěch úsilí o…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte