Technicians work on a Hey Google booth in front of the Las Vegas Convention Center in preparation…
Autor: REUTERS

Evropa zaspala a teď se snaží dohnat – něco, co možná ani dohnat nejde. Takhle popisují skeptici nejnovější plán Evropské unie zřídit zvláštní technologický fond, který by měl podporovat evropské firmy a – ve zkratce řečeno – dát vzniknout „evropskému Googlu“. Emoce jsou jasné: velké technologické firmy dnešního světa jsou bez výjimky usazeny ve Spojených státech a východní Asii. Unijní politici a úředníci to pociťují stále silněji jako ekonomický, bezpečnostní i politický problém.

Na obzoru je na první pohled typické unijní řešení – bude ustavena úředně řízená instituce s honosným názvem European Future Fund (EFF, v českém překladu Fond evropské budoucnosti). Je jí ale třeba přiznat jistou logiku. Současné evropské zaostávání není dáno leností nebo neschopností Evropanů, ale tím, jak globální technologický byznys funguje. Velká hromada peněz, o které je pod zkratkou EFF řeč, by mohla evropské nevýhody vyrovnat.

Je to tvrdé, nevadí?

EFF je zatím ve stadiu návrhu plánu. O bruselských úvahách se okolní svět dozvěděl díky úniku do deníku Financial Times a serveru Politico a mluvčí komise Mina Andreeva se k celé věci odmítá vyjádřit s tím, že zatím „není o čem mluvit“. Co je tedy známo? Fond by podle návrhů měl mít k dispozici sto miliard eur (což je v přepočtu jeden kompletní český státní rozpočet). Měl by sloužit k rozjezdu a růstu slibných evropských technologických firem. A na rozdíl od jiných evropských nástrojů by to neměl dělat skrz granty a dotace, ale…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1289

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte