Kultura

Mladí a nejistí

Proč Sally Rooney odmítá být dalším hlasem generace mileniálů

Jane Austen prekariátu a J. D. Salinger pro snapchatovou generaci – taková označení spolu s řadou superlativ má světová kritika pro mladou irskou spisovatelku Sally Rooney (28). A přestože se jí to nelíbí, musí se sžívat i s nálepkou „literární hlas generace mileniálů“. Na scénu vstoupila razantně v roce 2017 románem Rozhovory s přáteli, který nyní vydalo Argo. Pozici největšího objevu posledních let pak stvrdil její loňský román Normal People (Obyčejní lidé), který na svou českou verzi čeká.

Čtenáře i recenzenty zcela jistě okouzlila lehkostí psaní. Nevyhýbá se velkým emocím a prožitkům, což přisuzuje lásce ke klasickým románům 19. století; s Austen a Salingerem ji kritika nespojuje náhodou. Podobně jako oni píše zábavným, svižným stylem, který ale nepluje po povrchu a postihuje důležité rozměry života dnešní nejmladší generace dospělých. Nekřečovitě ukazuje jejich široké pojetí sexuality a svět, v němž být queer je něco normálního. Její hrdinové jsou inteligentní, zároveň roztěkaní, znejistělí rozpadajícím se pracovním trhem a emocionálně nestabilní, což se přelévá do psychických problémů.

Nesoudit postavy

Rooney říká, že její tvorba vychází z „kulturních podmínek, které vytvořila finanční krize“. Ta na Irsko dopadla opravdu silně. Jak ukazuje mladá generace spisovatelů z okruhu dublinského časopisu The Stinging Fly, kam autorka patří, dospívání v těžkých časech jejich uvažování silně ovlivnilo. Sally Rooney o sobě mluví jako o marxistce, ale…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte