34_KONTEXT1_Jaros Zdeněk Hřib • Autor: Milan Jaroš

Věc, která začala letos v lednu, stále vyvolává emoce a láká do Česka zpravodaje zahraničních médií. Přitom věcně jde o komunální záležitost pro notáře: pražská radnice se rozhodla vypustit pár slov ze smlouvy o meziměstském partnerství s Pekingem. V Číně ale požadavek vyvolal bouři na nejvyšších místech. Tamní ministerstvo zahraničí obvinilo pražský magistrát, že se „zachoval velice špatně“ a „narušil vztah mezi oběma zeměmi“. Čínští zástupci tlačí na českou vládu, aby přivedla komunální politiky k pořádku, a režim už přistoupil k prvním trestům: Čína zrušila několik plánovaných turné českých hudebních těles. Do věci se vložil už i šéf české diplomacie, zatím ale bez výsledku. Čína trvá na tom, že součástí meziměstské smlouvy musí i nadále být prohlášení, že česká metropole považuje Tibet a Tchaj-wan za součást „jedné Číny“. Pražští politici jsou naopak stejně rozhodně přesvědčeni, že ta klauzule musí pryč.

Vůbec nic

Prapočátek dnešního dění leží v roce 2016, kdy pražské zastupitelstvo v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) partnerskou smlouvu Prahy s Pekingem schválilo. Uzavírat městská partnerství je pro radnici běžná věc a obvykle v sobě nenese zárodek vnitřního, a už vůbec ne mezinárodního konfliktu. Smlouva s Pekingem však byla jiný případ.

Její bod číslo 3 vedl k roztržce mezi magistrátními politiky, protože v něm se Praha zavázala k výše zmíněnému uznání „politiky jedné Číny“. „Je to jeden z kroků, abychom pro Prahu získali pandu,“ vysvětlila tehdy…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte