Poslední týdny mohlo leckoho ze čtenářů při sledování zpráv napadnout, že ve Středozemním moři pořád ještě probíhá migrační krize. Zadržení německé kapitánky záchranné lodi Sea-Watch 3, ostrá prohlášení italského ministra vnitra Mattea Salviniho, fotografie člunů s africkými trosečníky a od nich už skoro neoddělitelné odmítavé, až nenávistné komentáře českých uživatelů internetu. Vše to budilo dojem, že Evropu pořád zaplavuje migrační vlna.

Fakta jsou jiná. Do Itálie letos dopluly asi jen tři tisíce migrantů, vloni to bylo 23 tisíc, v roce 2016 více než 180 tisíc. Více žadatelů o azyl poslední dobou připlouvá k řeckým a španělským břehům, celkové číslo je však nejnižší za mnoho let. Jen výrazná menšina z těchto běženců se přitom do EU dostane na lodích nevládních organizací, proti nimž Matteo Salvini tak brojí. Zakazuje jim se zachráněnými lidmi vplout do italských vod a přístavů a za porušení těchto vysoce kontroverzních pravidel hrozí vysokými tresty a pokutami. Kapitánka Carola Rackete není první, kdo nařízení porušila a čelí trestnímu stíhání.

Věřit, že se přidají další

Hlavní je momentálně pochopit Salviniho strategii. Z každé jednotlivé lodi s běženci, kterou odmítne vpustit do přístavu, se stává velké drama. Evropa pokaždé znovu řeší, která země lodi dovolí vjet do svého přístavu a kdo si utečence přerozdělí – a Salvini se před svým domácím publikem znovu a znovu prezentuje jako neústupný vlastenec, který se nebojí Francouzům a Němcům postavit a říct, že…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1638

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte