Nejlepší ilustrace toho, jak nesystematická je strategie americké vlády ohledně Íránu, se vyskytla předminulý týden v tiskovém prohlášení Bílého domu. „Není téměř pochyb,“ stálo v něm, „že dokonce ještě před existencí dohody Írán porušoval některá její ustanovení.“ Jak může nějaká země porušovat ustanovení dohody ještě předtím, než je dohoda vůbec uzavřena, Bílý dům již později nevysvětlil.

To ale není jediný příklad nedůslednosti. Když Donald Trump minulý měsíc oznámil, že odvolal vojenské údery proti Íránu, tvrdil, že tak učinil v okamžiku, kdy se dozvěděl, že by při útocích zahynulo odhadem 150 Íránců. Místo úderů prezident zpřísnil hospodářské sankce. Ty však mají na zemi „masivní a ochromující“ dopady, prohlašuje Jeffrey Sachs, ekonom, který účinky podobných opatření studoval. „Podobné sankce obvykle působí významný vzestup úmrtnosti,“ píše. „Když vezmeme v úvahu velikost íránské populace, tedy zhruba 81 milionů obyvatel, jedná se jistě o více než 150 zesnulých.“

A to, prosím, nezapomínejme, že během útoků by pravděpodobně zahynuli íránští vojáci. V důsledku sankcí však umírají novorozenci, matky či staří nebo nemocní lidé. Jedna akademická studie uvádí, že sankce mají za následek všeobecný nedostatek léčiv a že nejvíce trpí „pacienti bojující s rakovinou, roztroušenou sklerózou, nemocemi krve nebo jinými vážnými chorobami“.

Báječné výsledky

Trumpova administrativa tak vytvořila humanitární krizi v Íránu a geopolitickou krizi na Blízkém východě, aniž by…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte