29-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Všichni obyvatelé Česka, dokonce i ti, co mají doma osvědčení členů strany ANO – spíš bychom měli říct především ti –, dostávají v posledních týdnech lekci, kterou dopředu avizovali nejrůznější političtí analytici. Je to lekce na téma – jak je nevýhodné, aby řídil vládu člověk čelící trestnímu stíhání. Lekce je přitom o to působivější, že ji lektoruje Miloš Zeman, muž, který si umí pohrát s detaily.

Kde jsou zkušenosti z byznysu?

„Samozřejmě… eee… můžu s ním souhlasit… eee… na druhé straně… eee… jsem pana prezidenta informoval, že já chci skutečně dodržovat koaliční smlouvu…“ Minulý čtvrtek promluvil na nádvoří Pražského hradu smutný chlapík bez energie. Tvářil se zachmuřeně, cukal rameny a dlouze s pauzami ze sebe soukal slova, která pracně skládal do vět, které byly už dávno řečeny někým jiným. Ten muž byl český premiér vracející se z dlouho očekávané audience u prezidenta. Celá atrakce přitom naznačuje, do jakých problémů se česká politika dostává.

Andrej Babiš umí být arogantní na novináře, koaliční partnery nebo vzdálený anonymní Brusel, ve srovnání se svými předchůdci v premiérské funkci ovšem působí neuvěřitelně slabě v momentech, kdy se definují pozice ve vedení země – při jednání s hlavou státu. Je v defenzivě, nechává prezidenta určovat rytmus hry, nepřichází s vlastními požadavky, které by vymáhal, neumí se důstojně zastat svého koaličního partnera, hájit zájmy své vlády. Odmítá nebo možná neumí využít nástroje, které mu pravidla jeho funkce dávají …

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte