Parlament, hlasování, Aleš Gerloch
Aleš Gerloch • Autor: CNC - zpravodajství, Profimedia

Prezident Miloš Zeman podle informací Respektu z politických kruhů zvažuje, že by Senátu opět navrhl kandidaturu Aleše Gerlocha na ústavního soudce. Gerloch již jednou neprošel, Senát ho letos v březnu většinově odmítl.

Soudit se či ne

Hrad již Gerlocha předběžně oslovil s otázkou, co by nové nabídce řekl a zda by se podruhé o post ústavního soudce ucházel. Gerloch ji, tvrdí zdroje Respektu, přímo nevyloučil ani nepotvrdil. Prezidentovým lidem měl sdělit, ať nejdříve osloví různé právní autority, co si o tom myslí. Sám Gerloch s některými z nich již jednal.

„Potkali jsme se před třemi týdny. Říkal, že se to zvažuje, ptal se, jak se na to dívám,“ říká předseda ústavně právního výboru Senátu Miroslav Antl. „Já mu sdělil, že v Senátu by neměl šanci, že by senátory mohl popudit, protože letos již jednou utrpěl výraznou porážku. Oznámil jsem mu, že to tedy nepovažuji za vhodné.“ Prezidentův mluvčí nechtěl Gerlochovu kandidaturu komentovat. „V zásadě nepotvrzuji a nevyvracím, otázky na jména v případě Ústavního soudu,“ říká Jiří Ovčáček. Gerloch na otázky Respektu neodpověděl.

V tajné volbě letos Gerloch v Senátu získal devatenáct hlasů ze šedesáti čtyř přítomných senátorů, což byl jeden z nejslabších výsledků, který zde historicky jakýkoli kandidát na ústavního soudce dosáhl. Senátoři Gerlochovi vyčítali řadu věcí. Vadilo jim, že byl v minulosti členem totalitní komunistické strany. Někteří pak upozorňovali na to, že zaznívají pochybnosti o „pevnosti jeho…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1959

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte